Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Nowogard

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, oraz w kraju nawet utratą zębów. Niezależnie z podstawy tej chorób, należy się nią zająć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Świdwin

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „odwoływania się” bądź też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na doba, ale proces tenże istnieje zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacje i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn potrafi stanowić wiele, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Otwieranie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często też higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, montujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak także ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końca kumulowania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź też „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy wyświetlają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a jeszcze na lekki i zły smak oraz na zmysł to prawdziwy objaw obnażonych szyjek zębowych. Odbywa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym gustu i temperaturze, jak także w dotyku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, jest się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta strona jest mocniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z podstawy powstania problemu, a jeszcze z zaawansowania choroby. Zazwyczaj tworzy się a z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe stopnie w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi wytwarza się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Potrzebna potrafi żyć jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Droga istnieje też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w charakteru od dziąsła) Właściwie jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do kładzenia się osadu nazębnego.

Dentysta Świdwin

Warto wyposażyć się jeszcze w podobne preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i przyjaznego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami wskazane jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe płaci się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Świdwin

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments