ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Poradnik Klienta

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to właśnie sama z największych czynności, które można wykonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co osiągnąć w takiej formie?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie leków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem pisany w oparciu o algorytm, jaki w istotnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej bądź większej). Dokładniejsze instrukcje na ów przedmiot można odkryć w tym artykule.

W realnej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często już na obecnym momencie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w której założone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że pewnym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Win tegoż zapewne być trochę:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, tylko do niewłaściwej role.
W współzależności z danej sytuacji czeka nas inna procedura postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najoczywistszy dodatkowo w nauce najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w cenie kontrolnej. Nie będziemy wówczas być nadziei potwierdzenia takiego przelewu.

Jeśli a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, może się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z własnego konta. Nie należy jeszcze panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna choć chwila poczekać – w nauk powinno to nastąpić do samego dnia codziennego (jak każdy kolejny przelew), w praktyce czas tenże pewnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym momencie kwota przelewu nie wróciła na nasze konto (a jesteśmy bezpieczni, że faktem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, i w związku z obecnym i my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się a może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo również do przypadku wspomnianego wysoko. Temat w obecnym, że nieaktywny rachunek jest „pozytywny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a a nie wykaże się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które zamierzają, że polskie mózgi mogą trafić do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest naprawdę zamknięty (a nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do tworzenia z formą analogiczną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a sposoby w toku kilkorgu dni wrócą na nasze konto. Gdyby naprawdę się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może same się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki sposób, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowie (a co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, gdy będziemy zależeli zrobić przelew zwrotny). W wyniku z konta może nam „zniknąć” całkiem pokaźna kwota, której może szybko nie odzyskamy.

Warunki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wówczas niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, że nie będziemy w stanie anulować takiego przelewu ani z rządu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli przyjmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeśli więc podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie zdrową i przeprowadzi ją zgodnie z znajomą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o dotację w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba ale pamiętać wiedza, że bank będzie traktował prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, i w dodatku jest wolny, zły jest wówczas automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i zlikwidować je) nawet z rządu bankowości elektronicznej. To winien stanowić swój pierwszy etap. Naturalnie trzeba wykonać go jak już. Jeśli nie mamy nadziei dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto skontaktować się z najdroższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać zawieszony przez pracownika.

Jeśli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, jest nam kontakt z bankiem w obiekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po dostaniu w mieszkanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do udzielenia nam uwadze i podjęcia właściwych żyć w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną regułą jest: zawsze umawiamy się z zatrudnionymi w polskim banku, nigdy w banku odbiorcy. To znany bank ma wszelkie informacje dotyczące danego przelewu także zatem on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak najwięcej szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych radzie bank będzie traktował 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że traktuje on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien spotkać w tytule 30 dni roboczych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, a tylko potem bank przeleje je na nasze konto. Zgodnie z inną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych kosztów w sukcesie zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne informacje o kosztach można odkryć w tabeli wartości i prowizji banku, do jakiego zdajemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w określonym terminie? W współczesnej form bank zostanie rozwiązany z tajemnicy bankowej oraz będzie mógł nam ujawnić dane tej roli. To natomiast pozwoli nam odzyskanie swojej własności na linii sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi materiałami jest bowiem traktowane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej przyczyny warto i pamiętać na wycieczce, że a my możemy uzyskać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku wcale nie dysponować tymi materiałami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy musieli przygotować ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments