Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Gościno zadzwoń 666484444

Zachodniopomorskie

Filozofia szczupłego zarządzania zyskuje na pozycji. Lean Management używany stanowi w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z wszystkiej branży. W częstej opinii metoda stosowana z biegiem produkcyjnym, dziś przenikła do prawie każdych obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Kamień Pomorski zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w określonej organizacji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i technik, a też dużej nowości w stylu myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej sztuki jest muszącym procesem, widoczne efekty przyciągają do większego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje swoje zajęcia również jest udanym dowodem na to, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean kształtuje się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w języku o lean management przyznało się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje myśl i główny nurt tej sztuki, w treści chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W niniejszym układzie wystrzega się dużych inwestycji w narzędzia. W oddzieleniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych tematów jest szczegółowo znana i polecana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy produkcji może robić średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, stosowana jest mniejsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do realizacji produkcji, a jeszcze oszczędzany jest okres pracy inżynierów.
Okres to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa wydanych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy zastosowaniu założeń tej sztuki inżynierowie marzą o połowę mniej czasu do stworzenia nowego produktu. Docelowo są to duże korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby potrzebne do pracy. Całość pamiętania o produkcji liczy na dużym wykorzystaniu dostępnych dokumentów oraz tym zużywaniu zasobów. LM to przede wszystkim dostosowanie procesu produkcyjnego do bieżącej koniunktury na zbytu. Między sprzecznymi z ostatniego sensu Lean management pierwotnie grany w fabrykach, przeniknął do rynku usługowego.
Początek, czyli produkcja po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

By dobrze wiedzieć założenia szczupłego zarządzania warto wrócić do korzeni I korzeni jego powstania. Cała koncepcja zaczęła realizować się już po II wojnie światowej. Polem do wymian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem szkoły był inżynier Taichi Ohno, który stworzył System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wdrażając inne formy i urządzenia przydatne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że odpowiednie zarządzanie produkcją możliwe jest jedynie dzięki realnej obserwacji, i że tylko wiedza zdobyta z bliskiego doświadczenia może przynieść spodziewane rezultaty. Chciałbyś od kadry kierowniczej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), tenże często poszukiwał z doświadczenia pracowników. Słuchał ich pomysłów. Zalecał się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To działało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych obserwacji Ohno wskazał kilka typów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie zatrudnionych w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie sporej kwoty środków i półproduktów

System Produkcyjny Toyoty zbierał się nie dopiero na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich dłoni i charakterów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną opinię na to, by jak najlepiej wykorzystać potencjał wszystkich ludziach. Spotkania managerów z ludźmi i przestrzeganie ich spraw to codzienność w organizmie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało zauważone przez zachodnie koncerny, ale tak właściwie potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to szczególnie z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, stąd te adaptacja metody na targu amerykańskim czy europejskim wykazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do popularyzacji pojęcia przyczyniła się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts. Praca ta ma szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z tymiż z USA i Europy. Wskazano na główne punkty sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Kamień Pomorski zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W prac badaczy wyszczególniono wszystkie elementy płacące za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Ważnym była metoda Just in Time. To zdanie, w którym wszystek element produkcji dostarczany istnieje na etap dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” sztuki oraz zmienienia go systemem typu „pull”. System ssący pobiera produkt z ostatniego procesu, lecz w terminie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Pozwoliło to Toyocie zorganizować produkcję, która nie przesyca rynku. Firma świadczyła tak to, na co akurat był zbyt.

Przeprowadzki Kamień Pomorski zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym podstawowym elementem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie gromadzono się na budowaniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia z założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie umieszcza się na kilku podstawowych założeniach:

Cena produktu ocenia z punktu widzenia końcowego użytkownika. To użytkownik ocenia końcowy owoc oraz definiuje przypisane mu zalet.
Strumień wartości wyznaczany dla wszystkiego produktu. Zbiór czynności niezbędnych do wytworzenia produktu. Wszystkie elementy powinny stanowić normalne i dokładnie określone. Producent musi umieć co skupia się na wszystek proces, rozpocząwszy od czasu zakupu surowców.

Przeprowadzki Kamień Pomorski zadzwoń 666484444

Tylko to realne oszacowanie kosztów jest dodatkowe.
Ciągły przepływ – cenie w organizmie produkcyjnym przepływają w droga niezakłócony i dotyczy toż wszystkiej materii począwszy na tematach, a na reklamie kończąc. W ostatnim punkcie podawana istnieje też metoda one-piece-flow, która blokuje pracowanie w znaczących częściach. [1] System ssący – wytwarzane są tylko niezbędne wielkości i wyłącznie potrzebnych produktów. Małe części i wyłącznie na wielki sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To znakomita myśl metodyki Lean, jechanie do perfekcji w toku filozofii Kaizen, istniej też przez wprowadzenie radykalnych zmian.

Jak sektor usługowy ma z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego zarządzania na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak właściwie dopiero lata 90. Po zastosowaniach w spółkach produkcyjnych na całym świecie dostrzeżono potencjał drzemiący w współczesnej drodze. Nadmiar, który spowalnia realizację ten stanowi w jakimkolwiek sektorze. Pojawił się wpływ na „odchudzenie” firm świadczących usługi. Warto zaznaczyć, że wąskie rozwiązanie do metodyki lean bardzo obejmuje jej potencjał. Wówczas nie jest jedynie twórz na redukcję kosztów. To pełna koncepcja, która kupi na duże wykorzystanie zasobów. To przede wszystkim inny sposób myślenia, wokół jakiego powinno funkcjonować całe przedsiębiorstwo. Co istotne, lean menagment w prywatnych prawach zawiera dbałość o wysoką jakość materiału.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie stosowanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej metody. Lean nie jest skłonną skrzynką z urządzeniami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga dużych kolei w form zaś zatem na nowym tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym miejscem do zmiany istnieje zarówno przystąpienie do użycia zasobów ludzkich. To strategia, która wiąże się na wykreowaniu pewnej kultury organizacji. Lean umieszcza się na taniej hierarchii, duży nacisk montowany istnieje na pracę zespołową i szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza więcej energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Zamiłowanie do perfekcji i feedback

Zamiłowanie do codziennego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom danych między kadrą zarządzającą oraz pracownikami. Dbałość o właściwi feedback ma tu ogromne znaczenie. Odpowiedzialność budowana jest zwykle na menagerów, którzy odpowiadają za wewnętrzną organizację firmy. Gość i jego czas toż najpoważniejsza wartość firmy. Może istnieć on chroniony dzięki ogólnym integracjom planów i robotyzacji procesów. To pomysł na zarządzanie biznesem, który używa się w jakimkolwiek sektorze, ponadto w sfery e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dostarczenia towaru do odbiorcę ma także ważny element przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić tworzenia w sektorze wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym pewno stanowić zastosowanie z usług brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić czas oraz energię osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. Obecne na targu narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z zespołem eBay, kupią na optymalizację kosztów oraz czasu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają coraz to nowocześniejszych usprawnień na optymalizacje działań. To czysty proces, jaki z stabilnością będzie prowadzony w perspektywy. Właśnie takie nastawienie do sklepu może wesprzeć w powodzeniu wyniku na przesyconym rynku. Nowa forma z zamiłowaniem do redukcji kosztów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean wprowadzana w myśleniu transportu czy strategii magazynowania zbiera się w wypadku większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Kamień Pomorski zadzwoń 666484444

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments